Kulturní krajina Mnichovohradišťska
Dobrý den,
dovolujeme si Vás požádat o spolupráci a vyplnění interaktivní mapy. Mapa je zaměřena na hledání hodnot historické kulturní krajiny Mnichovohradišťska a jejich ohrožení. Dotazník je určen všem, kteří na území Mnichovohradišťska žijí či působí.
Prosíme o zaznamenání Vámi vnímaných kulturních a historických hodnot krajiny do interaktivní mapy. Vyplnění probíhá ve 4 krocích:
- krok: vyplňování kulturně historických hodnot komponovaných krajin
- krok: vyplňování kulturně historických hodnot organicky vyvinutých krajin
- krok: vyplňování kulturně historických hodnot asociativních krajin
- krok: krátký doplňující demografický dotazník
Převážná část Mnichovohradišťska je historickou kulturní krajinou, která různou měrou odráží historický vývoj společnosti, vzniká paměť krajiny. O historické kulturní krajině mluvíme, pokud krajina vykazuje významné kulturní hodnoty, které přispívají k jedinečnosti a rázovitosti jednotlivých regionů.
Může jít o krajiny:
- cíleně komponované, např. zahrady, parky, esteticky utvářené části volné krajiny, poutní místa apod.
- organicky vyvinuté odrážející dobové stopy využívání, např. tradiční zemědělské krajiny, krajiny rybníků, lesů a obor, ale i krajiny těžební industriální a militární apod.
- krajiny asociativní, např. vztahující se k mýtům a legendám, významným osobnostem, událostem, vč. krajin bojišť, vysídlených území apod.
Hodnoty historické kulturní krajiny představují dochované stopy, jež jsou výsledkem vzájemného působení přírody a lidí, kdy člověk svojí činností ovlivňuje a proměňuje krajinu (ale i krajina proměňuje člověka). Může se jednat o hmotné stopy v krajině (např. cenné stavby či technická díla, specifické vegetační porosty, atd.), ale i nehmotné (např. příběhy míst). Časově se jedná o znaky krajiny vzniklé přibližně do roku 1989.
Prosíme vyplňte interaktivní mapu online do 31. 3. 2024.
Tato interaktivní mapa je součástí výzkumného projektu národní a kulturní identity Ministerstva kultury ČR s názvem Historická kulturní krajina v ohrožení a její vize v kontextu soudobých proměn. Výzkum se mj. věnuje zmapování hodnot historické kulturní krajiny Mnichovohradišťska a jejich ohrožení zapomínáním, opouštěním, necitlivým současným využitím. Vnímání krajiny místními obyvateli, kteří jsou nositeli paměti krajiny, je proto zásadní.
Získaná data budou podkladem pro návrh opatření k zachování hodnot historické kulturní krajiny Mnichovohradišťska pro další generace. Více info o projektu na https://www.ovhikk-naki.cz/
Děkujeme za spolupráci
Za pracovní tým
Lucie Medková
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i.
Květnové náměstí 391, 252 43 Průhonice
https://www.ovhikk-naki.cz/
lucie.medkova@vukoz.cz
Jedná se krajiny vytvořené z estetických důvodů, církevního i světského či kombinovaného charakteru, které zahrnují znaky:
- pohledové cíle a dominanty (hrady, zámky, kostely, kláštery, letohrádky, gloriety, lázně, rozhledny kříže, sochy, skály)
- dílčí prvky kompozice (letohrádky, venkovské vily, altány, pavilony, kaple, kříže, sochy svatých, boží muka, pomníky, vřídla, studánky, fontány, parky, zahrady, bažantnice, obory, lesoparky, vodní plochy, solitérní stromy, specifické vegetační porosty atd.)
- vazby mezi nimi (pohledové osy, vyhlídky, poutní cesty, křížové cesty, promenádní cesty atd.)
Jedná se o krajiny utvářené tradičním historickým způsobem hospodaření a nesoucí dobové stopy využívání. Zahrnují znaky:
- historická cestní síť (staré cesty, stezky a trasy doprovázené úvozy, mostky, lávkami, dřevinným doprovodem)
- dochovaná struktura tradičního pozemkového členění (tzv. plužiny) – kamenné snosy a zídky, terasy, meze, větrolamy atd.) a způsobu hospodaření (sady, chmelnice, vinice, louky, pastviny, záhumení zahrady atd.)
- objekty tradičního rybničního hospodaření (rybníky, hráze, mlýny, náhony, hamry, sádky atd.)
- objekty tradičního lesního hospodaření (myslivny, hájovny, milíře, školky, obory, historické lesní celky)
- dochovaná regionálně typická půdorysná struktura sídel (městských i vesnických) či jejich částí (náves/ náměstí/ ulice)
- tradiční hospodářské objekty a objekty lidové architektury (dvory, stodoly, sýpky, stáje, špejchary, kůlny, seníky, sklepy, bělidla, kovárny, sušárny, myslivny, obytná stavení atd.)
- významné historické industriální objekty (lomy, doly, těžební věže, továrny, odkalovací nádrže, výsypky a haldy, vodní kanály, železnice atd.)
- významné historické militární objekty (hraniční opevnění, střelnice, kasárna, sklady, letiště atd.)
- významné turistické objekty (rozhledny, vyhlídky, turistické chaty, ubytovny a hospody, scénické krajinné celky – skály, voda, lávky, mosty, vyhlídkové cesty atd.)
Jedná se o krajiny cenné především jejich nehmotnou duševní podstatou, kde jejich jedinečnost je dána silným duchem místa. Můžeme mluvit o krajinách s příběhem. Je utvářena hodnotami:
- místa starých bájí, legend a místních pověstí (pomístní jména, příběhy míst)
- místa historických událostí (např. bojiště, vysídlené obce, vyhlazená sídla, tábory utrpení a smrti atd.)
- místa spojená s významnými osobnostmi či jejich díly
Odesílám data, nezavírejte okno prohlížeče
Děkujeme za vyplnění mapy.
Bližší informace o projektu na https://www.ovhikk-naki.cz/
Děkujeme, stránku můžete nyní zavřít.